Gražiausia pavasario šventė – Šv. Velykos, atnešė į kiekvieno žmogaus širdį prisikėlimo džiaugsmą, tikėjimą, viltį ir meilę. Vienas iš svarbiausių Velykų šventės simbolių Lietuvoje – margutis, simbolizuoja gyvybės galią, Kristaus prisikėlimą, žmogaus dvasinį atgimimą. Mūsų sentėviai Šv. Velykas švęsdavo tris dienas, o kai kuriuose regionuose net iki pat Atvelykio. Balandžio 7 dieną progimnazijoje buvo prisiminta ši graži tradicija. 6b klasės mokiniai, nešini margučiais ir šventiniu džiugesiu, skubėjo į netradicinę dailės pamoką „Margučių skutinėjimas". Kiaušinio virsmo į smulkiais raštais išrašytą margutį paslaptį ir tradicinį skutinėjimo meną mokiniams pristatė dailės mokytoja ekspertė Dalia Puodžiukienė.

Margučio marginimas raštais prilygsta stebuklingam ritualui: užburia ramybe, gerumu, įtraukia į magišką kūrybos procesą, išlaisvina meninį polėkį. Tradicinis raštas skutinėjant kuriamas iš brūkšnelių, linijų, trikampių, dantukų, įvairių ratukų. Ornamentai gali būti patys įvairiausi, bet tradiciškai tai yra tos pačios saulutės, augalai, žalčiukai, paukšteliai, kaip ir keramikoje, medžio raižiniuose, audinių raštuose ar kryždirbystėje. „Margutis – mūsų tautinės kultūros paveldas. Lietuviui jis – lyg maža visata. Ant jo išpiešta saulė simbolizuoja šviesą, gyvybę, pasaulio virsmą, raštas iš keturių dalių – metų laikus, gamtos stichijas. Tradiciški lietuviški raštai uždari, be pradžios ir pabaigos, jie įprasmina begalybę, amžinybę, nuolatinį virsmą. Margutį būtina suvalgyti, išmesti nevalia – tai prilygsta gyvybės išniekinimui. Jei jau netinkamas valgyti, geriau užkaskite po medžiu – gyvybės ratas negali nutrūkti", – apie papročius ir margučio prasmę pasakojo dailės mokytoja.
Seniau trečioji Velykų diena buvo vadinama „Ledų diena" - skirta tinginiavimui. Šią dieną buvo draudžiama dirbti bet kokius darbus, nes buvo tikima, kad vasarą gali ledai javus sumušti. Šią dieną dailės pamokoje visi mokiniai noriai kūrė ornamentus, kruopščiai skutinėjo margučius ir niekas nė nemanė tinginiauti... Todėl, kad margučių skutinėjimas – įdomus užsiėmimas.

Dalia Puodžiukienė