Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimu, mūsų progimnazijos būrelio „Gimtasis kraštas" nariai paminėjo Rugsėjo 23-ąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Prisiminėme Utenoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę, jų tradicijas ir svarbiausią išskirtinumo bruožą – kalbą. Jonas Jablonskis rašė: „Tautos kalboje yra išdėstyta visa jos prigimtis – istorija, būdo ypatybės, siela, dvasia". Hebrajų kalba yra seniausioji žydų kalba, kuria, pasak Senojo Testamento, Dievas perdavė Dešimt Dievo įstatymų ant Sinajaus kalno. Mokslininkai teigia, kad ji susiformavo maždaug prieš 4400 metų. Ilgainiui hebrajų kalba liko naudojama tik pamaldose ir religinių raštų studijoms. Tarp Vakarų Europoje gyvenusių žydų pradėjo formuotis jidiš kalba. Ši kalba susiformavo dabartinės Vokietijos teritorijoje IX – X a. ir priklauso germanų kalbų grupei. Iš Vakarų Europos į Lietuvą atkeliavę žydai kalbėjo jidiš kalba.
Renginio metu Krašuonos ir Aukštakalnio progimnazijų mokiniai Rašės žydų kapinėse iš atsineštų akmenėlių sudėliojo žodį: PRISIMINKIME. Akmuo žydų tradicijoje yra svarbus simbolis, todėl dedami vietoj gėlių mirusiajam pagerbti.

Istorijos mokytoja Dalia Dindienė

atminties_kelias (1)