Kiekviena mama bei tėtis jaučia atsakomybę už savo vaiką ir trokšta, kad užaugęs taptų kultūringu ir geru žmogumi. Be suaugusiųjų pagalbos, vaikui sunku suprasti ir pažinti supantį pasaulį. Jie turi daug ko išmokti ir sužinoti kaip turėtų elgtis įvairiose situacijose. Kada tėveliai paaiškina, nustato aiškias taisykles ir ribas, vaikas jaučiasi saugiai, tvirtai ir žino, kokio elgesio iš jo tikisi tėvai. Vaikai yra skirtingi, todėl nustatant taisykles ir ribas reikia atsižvelgti į amžių, galimybes, poreikius. Tėvams kyla sunkumų taikant taisykles, nes dauguma vaikų linkę jas laužyti, prašydami, kad nusileistumėte. Tuomet reikėtų prisiminti - jei nusileisite vieną kartą, sekantį kartą bus sunkiau susitarti su vaiku. Nustatant taisykles, visada reikia sudaryti galimybę vaikui išsiaiškinti, kodėl jos yra reikalingos. Reikėtų prisiminti, kad laikytis taisyklių būtina ir tėvams, nes jei suaugusieji jų nesilaiko - neverta tikėtis, kad vaikai elgsis kitaip. Taigi, nustatydami taisykles:
• Įsitikinkite, kad vaikas sutekęs dėmesį į Jus, žiūrėkite jam į akis
• Tiksliai pasakykite, ką vaikas daro negerai
• Trumpai pasakykite vaikui, kaip jis turėtų elgtis
• Kalbėkite ramiu, draugišku, įtikinančiu tonu
Dažnai nepakanka vieno paaiškinimo, todėl kantriai kartokite, priminkite taisykles.
Geros taisyklės yra:
• Teigiamai suformuluotos. Pavyzdžiui, ,,Pakabink paltą ant pakabos", o ne ,,Nepalik palto nepakabinto"
• Tinkamos vaiko amžiui
• Skirtos asmeniškai vaikui, naudojant kreipinį ,,tu", vadinant vardu.
• Taikomos tik svarbiems dalykams. Jeigu bus per daug taisyklių, vaikui bus sunku įsiminti ir jų laikytis.
Vaikas ne tik turi žinoti taisykles, bet suprasti kas laukia už jų nesilaikymą ar pažeidimą. Kad ir kokią bausmę taikytumėte, paaiškinkite vaikui už ką ji skirta, kokią taisyklę sulaužė ir kokio elgesio tikėjotės Jūs iš vaiko. Prisiminkite, kad gąsdinti bausmių pasekmėmis, ypač tomis, kurių negalėsite įgyvendinti, nereikia. Visi tėvai supyksta – tai normalu. Supykus, tuoj pat gali kilti noras bartis, kaltinti, nepagalvotai bausti, tačiau tai netinkamas pavyzdys vaikui. Vienas didžiausių iššūkių tėvams - išlikti ramiems. Visada atminkite, kad Jus nuolatos stebi vaikai. Stebėdami suaugusiųjų elgesį, jie kuria savo elgesio modelį.

Parengė psichologė Daiva Šarkiūnienė